ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جوملا ، یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوای جهان (CMS) ، دریافت حمایت از Google را اعلام کرد.

خبری بسیار مبارک که جایگاه سیستم مدیریت محتوای جوملا را در بین سایر CMS های متن باز و رایگان جهان بسیار محکم تر از پیش می کنه. 

جوملا پیش از این جوایز زیادی را در طی سالیان متمادی از آن خود کرده است از جمله اینکه از سال 2015 تا کنون بطور پیوسته بهترین CMS متن باز جهان انتخاب شده است.

سایر جوایز این سیستم مدیریت محتوا را می توانید در صفحه اختصاصی جوایز جوملا ببینید.

در خبری که در تاریخ اول اکتبر یعنی 10 مهر ماه 1399 اعلام شد، در وبلاگ رسمی جوملا در باب حمایت گوگل از جوملا بیان شده است:

حمایت مالی گوگل از جوملا پروژه را قادر می سازد تا یکی از پرکاربردترین CMS منبع باز را ارائه دهد. با هم ، جوملا و گوگل علاقه مشترک به پرورش یک اکوسیستم وب پر رونق دارند.

همکاری با سیستم های مدیریت محتوای منبع باز و سیستم عامل های تجارت الکترونیکی به Google این امکان را می دهد تا از انجمن های خود برای بهبود وب به طور کلی یاد بگیرد و از آنها پشتیبانی کند.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

آموزش سریع هیکاشاپ سوالات کاربران در مورد هیکاشاپ را در قالب یک مقاله جامع به شما آموزش می دهد. این مقاله به مرور زمان تکمیل می گردد. تاریخ به روز رسانی در بالای این مطلب درج می گردد تا کاربران از آخرین تغییرات هیکاشاپ مطلع شوند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

این مقاله اولین مقاله ای هست که  در باب توسعه جوملا نوشتم. علت اینکه تا این حد در نوشتن مقالات مربوط به توسعه جوملا تاخیر کردم این هست که منتظر نسخه 4 جوملا هستم. تغییراتی که در نسخه 4 جوملا رخ داده زیاد هست و این مقاله صرفا برای جوملا نسخه 3 قابل استفاده هست. ولی از اونجا که بحث تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در بسیاری از کامپوننتها مطرح هست واجب دونستم که این مقاله رو بنویسم. امیدوارم با خواندن این مطلب و دیگر مطالبی که با تگ مشکل تاریخ در این وب سایت مشخص شده مشکلی برای فارسی و شمسی کردن تاریخ کامپوننت ها وجود نداشته باشه.

تاریخ شمسی و فارسی در کامپوننت ads manager

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

کامپوننت ads manager یکی از بهترین افزونه ها برای ایجاد سایت آگهی مثل دیوار هست. کامپوننت دیگه ای که میشه در این زمینه ازش نام برد dj classified هست که این هم کامپوننت خوب و معروفی هست. کامپوننت ads manager امکانات خوبی در اختیارتون قرار میده ولی مشکلی که داره اینه که تاریخ ها در این کامپوننت شمسی نیستند. در این آموزش شما یاد می گیرید که چطور میشه تاریخ در یک کامپوننت رو فارسی و شمسی کرد. قبلا هم مقاله ای برای شمسی کردن تاریخ در کامپوننت K2 نوشتم که اونهم با استقبال زیادی مواجه شد. 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ممکنه قالبی طراحی کرده باشید و بخواهید در صفحه اول، رنگ پس زمینه منو شفاف باشه و در سایر صفحات شفاف نباشه. یا یانکه در header سایت در هر صفحه یه عکس پس رمینه داشته باشد و نخواهید برای هر آیتم منو از ماژول استفاده کنید.

برای اینکه با توجه به منو ها بتونی مشخصه ظاهری المان های هر صفحه رو مشخص کنی باید قالب اختصاصی بزنید یا سورس قالب فعلی رو دستکاری کنید. معمولا قالب های آماده چنین امکانی را در اختیار شما قرار نمی دهند.

برای اینکار معمولا مقدار فیلد کلاس صفحه آیتم منو ( مثلا صفحه اول ) را داخل body بصورت class یا id اضافه می کنند تا وقتی کاربر وارد آن صفحه میشود، استایل متناسب با آن صفحه تغییر کند.

کد زیر رو باید در index قالب قرار دهید

// Detecting pageclass_sfx
$menu = $app->getMenu()->getActive();
$pageclass = '';
if (is_object($menu))
$pageclass = $menu->params->get('pageclass_sfx');

و بعد متغیر pageclass رو بجای مقدار class یا  id ی تگ body قرار میدی. تومثال زیر من این متغیر رو برای id در نظر گرفتم:

<body id="<?php echo $pageclass ? htmlspecialchars($pageclass) : 'default'; ?>" class="clearfix">

با توجه به کدهای بالا اگر در تنظیمات آیتم هر منویی، در فیلد کلاس صفحه مقداری وارد شده باشه اون مقدار رو به عنوان مقدار صفت id داخل تگ body نمایش میده.

بعد تو فایل css برای منو یه همچنین چیزی می نویسی:

nav{
background-color:rgba(0,0,0,0.4);
}

امیدوارم php و css بلد باشی.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

به تازگی و به خاطر تحریم هایی که در حوزه اینترنت و فضای مجازی در حال رخ دادن هست دسترسی به بعضی دامنه ها با IP ایران دچار مشکل شده است. 

دوستی با من تماس گرفته بود و پرسید بود که افزونه K2 ای که روی سایتش نصب کرده بدون دلیل استایلش بهم ریخته و حتی دکمه های آری و خیر قسمت های مختلف مدیریت K2 مثل قسمت مدیریت مطالب یا مجموعه ها یا anchor های بالای این قسمت ها که بصورت تب ( زبانه ) باز می شد دیگر کار نمی کند.

پس از بررسی متوجه شدم که دسترسی با دامنه افزونه K2 برای IP های ایرانی مسدود شده و هنگام بارگذاری صفحات مختلف مدیریت K2 فایل update.js که از این دامنه بارگذاری می شد دیگر در دسترس نیست.

برای حل این مشکل فایل k2.php که در آدرس زیر قرار دارد شوید:

YOUR_SITE\administrator\components\com_k2

و خط 121 این فایل که وظیفه بار گذاری فایل update.js را دارد را حذف کنید.

از آنجا که تا این فایل بارگذری نشود سایر فایل های js نیز بارگذاری نمیشود بنابراین با حذف این خط ، سایر فایل های JS بارگذاری شده و مشکل بهم ریختگی استایل قسمت مدیریت K2 حل می شود.

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

فروشگاه ویرچومارت از قدیمی ترین و پر امکانات ترین کامپوننت های فروشگاهی جوملا هست که بسیاری از جوملا کاران قدیمی ترجیح دیم با این کامپوننت کار کنن. مشکلی که این کامپوننت داره این هست که فیلد های انتخاب ( selector field ) قسمت مدیریت در زبان فارسی غیر فعال هستند. در این مطلب که کپی شده از انجمن جوملا هست با روش حل این مشکل آشنا و می توانید از این کامپوننت بصورت فارسی نیز استفاده کنید.

چگونه تحریم نقشه گوگل را در دامنه های ir. سایت های جوملا دور بزنیم ؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

همانطور که احتمالا می دانید گوگل ، API نقشه خود را برای دامنه های ir غیر فعال کرده و نقشه گوگل روی این دامنه ها کار نمی کند. پس احتمالا دنبال جایگزینی برای ماژول گوگل مپ برای سایت جوملای خودتان هستید. بنابراین تصمیم گرفتم ماژولی طراحی کنم که علاوه بر دور زدن این تحریم ، بارگذاری نقشه گوگل روی دامنه ir نیز امکان پذیر شود. همچنین در این ماژول امکان استفاده از سیستم گرید Bootstarp4 نیز محیاست و در آموزش جداگانه می توانید با نحوه کارکرد این قسمت در قالب هایی که در طراحی شان از فریم وورک Bootstrap4 استفاده شده به راحتی استفاده کنید مخصوصا روی نسخه آینده جوملا که از این فریم وورک محبوب استفاده می کند. البته بدون تنظیمات گرید bootstrap4 نیز می توانید از این ماژول مانند تمام ماژول های عادی در جوملا نسخه 3 استفاده کنید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

به خاطر ماهیت شغلم با اشخاص زیادی که قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارند آشنا می شوم. یکی از دغدغه های آن ها، داشتن جایی برای شروع فعالیت است. امروزه به خاطر اینترنتی شدن کسب و کارها، ضرورت داشتن مکان فیزیکی تا حد زیادی از بین رفته است. در این مورد با مهندس حاتمیان که از کارفرماهای سابق من و از دوستان جدید بنده هست صحبت کردم. مهندس حاتمیان، علاوه بر کسب و کار خود در حوزه ی نفت، به عنوان موسس شرکت مشاوره کسب و کار و بازاریابی نور نیز فعالیت دارد و به واسطه ی تجربیاتی که در کسب و کار خود به دست آورده و بیان شیوا و صمیمی اش نکات ارزشمندی را در این رابطه گفته که فایل صوتی آن در ادامه خدمت تان ارائه شده است. همچنین در کنار مشاوره، نرم افزار ارزشمندی جهت پیش بینی آینده ی مالی مشاغل و کسب و کارها به نام نرم افزار پیش بینی و کنترل نقدینگی نور طراحی کرده اند که می توانید در کنار مشاوره های ایشان از امکانات این نرم افزار هوشمند بهره مند شوید .

چند توصیه حقوقی به استارت‌آپ‌ها
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

راه اندازی یک استارت آپ یه چیزه و نگهداری اون یه چیز دیگه. مسلما وقتی استارت آپ شما رشد کنه و شکل بگیره اون موقع هست که از در و دیوار رو سرتون نازل میشن تا قسمتی از اون رو تصاحب کنن. بنابراین باید راه محافظت از استارت آپ تون رو بدونید. مطلبی که در ادامه می خونید از خانم سمیه امیری وکیل دادگستری هست که در روزنامه دنیای اقتصاد چاپ شده و مطالعه این مطلب برای کسانی که قصد راه اندازی استارت آپ را دارند خالی از لطف نخواهد بود.

زیر مجموعه ها

چه جزو کارفرماهای من باشید و یا چه بازدید کننده ای که دنبال مدیریت سایت های جوملایی می گردد مطالب این بخش به رایگان در اختیار شما قرار گرفته است. مدیریت سایت هایی که روی سیستم مدیریت محتوای جوملا طراحی شده اند بسیار ساده است. در این آموزش ها از تجربه شخصی خودم در انتقال مطالب استفاده کردم تا مفاهیم به بهترین نحو به شما عزیزان انتقال یابد. سوالات تان را می توانید در قسمت کامنت ها در پائین مقاله بپرسید و من در اسرع وقت پاسخ خواهم داد.

Bootstrap یکی از فریم وورک های مورد علاقه من در طراحی وب سایت هاست . از این ابزار در ساخت وب سایت های واکنشگرای بسیاری سود بردم و یادگیری آن را به همه طراحان وب پیشنهاد می کنم. بوت استراپ برای طراحی با اولویت دستگاه های همراه طراحی شده و محبوب ترین کتابخانه component-front-end در جهان می باشد که بصورت رایگان و اپن سورس برای توسعه با همراه HTML، CSS و JS در اختیار طراحان وب دنیا قرار گرفته است. یادتان نرود می توانید سوالات خود را در بخش کامنت ها بپرسید و من در اسرع وقت پاسخ خواهم داد.

در پائین صفحه و در بخش تماس با من فرمی هست که می توانید با من در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید. پاسخ این سوالات به صورت دسته بندی شده در این بخش قرار خواهد گرفت تا دیگران هم استفاده کنند. 

جدید ترین نسخه Font Awesome یعنی Font Awesome5 اواسط آذر 1396 منتشر شد. نسخه جدید آیکون های اضافه به همراه امکانات بیشتری برای سایزبندی و استایل دهی آیکون ها دارد و همچنان مثل گذشته به زیباتر شدن سایت شما کمک می کند. مطالب این مجموعه برای آشنایی و یادگیری و استفاده از این فریم وورک فوق العاده برای شما تهیه شده است.

در این مجموعه، مقالاتی که سایر رسانه ها در حوزه های مرتبط با کسب و کار های الکترونیک منتشر می کنند باز نشر می کنم. امیدوارم مطالعه مطالب این بخش، کمک بزرگی در راه اندازی کسب وکارتان باشد.

در این مجموعه مطالب، مستندات توسعه افزونه های جوملا را به زبان فارسی منتشر خواهیم کرد و با نکات فنی درباره توسعه افزونه های جوملا آشنا می شوید. توجه داشته باشید که در این مجموعه آموزش ها باید با زبان های php و html و css و java script آشنا باشید، زیرا که ما صرفا درباره مستندات آموزشی توسعه افزونه های جوملا صحبت میکنیم و آشنایی با زبانهای مذکور، پیش نیاز استفاده از این آموزش ها هست.