تورهای راهنما در جوملا 4.3
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جوملا 4.3 به تازگی در هفته اول اردیبهشت 1402 منتشر شد و شاهد تغییرات جالبی در این نسخه هستیم. 

ویژگی جدیدی که در این نسخه ارائه شده Guided Tours است.

در حال حاضر 2 مقاله در مورد تورهای با راهنما وجود دارد. اولی مقدمه ای برای تورها است که به تفصیل توضیح می دهد کجا آنها را پیدا کنید و چگونه از آنها استفاده کنید:

https://magazine.joomla.org/all-issues/march-2023/guiding-you-through-guided-tours

و سپس نسخه دومی که در نسخه آوریل مجله جوملا منتشر خواهد شد که در آن توضیح می دهد که چگونه توسعه دهندگان می توانند از Guided Tours برای آموزش افزونه های خود استفاده کنند. ترجمه مقاله دوم را میتوانید در وب سایت جوملا بوی تحت عنوان ساخت تور مجازی آموزشی در جوملا مطالعه کنید.

در ادامه با تغییراتی که در جوملا 4.3 انجام شده آشنا می شوید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

قابلیت web assets‌در جوملا 4 اضافه شده است و به توسعه دهندگان و طراحان افزونه های جوملا این امکان را می دهد که از طریق ایجاد وابستگی بین فایل های CSS و JS مختلف، تنها فایل های مورد نیاز را در رندر نهایی صفحه بارگذاری کنند. این کار علاوه بر کاهش ریکوئست های سرور، از بارگذاری فایل های اضافه که در آن صفحه مورد نیاز نیست جلوگیریکرده و سرعت بارگذاری سایت رو بهبود می بخشد.

در ادامه ترجمه کامل کار با web assets را که از سایت رسمی جوملا جمعآوری شده خواهید خواند. توجه داشته باشید که این مقاله در چند نوبت و به مرور تکمیل و ویرایش می شود.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

فایل htaccess در جوملا 4.0.4 نیاز به تغییراتی دارد تا بتوانید بروز رسانی های بعدی جوملا را دریافت کنید. این مطلب، ترجمه شده از وب سایت رسمی جوملاست که در آن قید شده برای دریافت بروز رسانی های جوملا بعد از نسخه 4.0.4 احتمالا نیاز به انجام تغییراتی در فایل htaccess خواهید داشت.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

26 امرداد 1400 زمان انتشار نسخه پایدار جوملا 4 اعلام شد. در حقیقت 26 امرداد، تولد اولین نسخه جوملا هست و نسخه چهارم این سیستم مدیریت محتوای فوق العاده همزمان با شانزدهمین سالگرد تولد جوملا بطور همزمان منتشر می شود. جوملا 4 از PHP نسخه 8 و Bootstrap نسخه 5 پشتیبانی می کند و شما می توانید سرعت و امنیت را در کنار سئوی فوق العاده تجربه کنید. از قابلیت های بوت استراپ 5 هم می توان به قابلیت های فوق العاده رسپانسیو و چیدمان صفحات اشاره کرد.

سعی می کنم یک مطلب آموزشی درباره ارتقا از جوملا 3 به جوملا 4 بنویسم تابراحتی بتونید به نسخه جدید جوملا مهاجرت کنید.

در ادامه، ترجمه مطلب وب سایت رسمی جوملا درباره زمان انتشار جوملا 4 و پیشرفت های این نسخه جدید را مطالعه کنید.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

اعتبار سنجی الفبای فارسی در rsForm کار بسیار راحتی هست. برای اینکار در فیلد های متنی مثل textbox یا  text area یا امثال اون باید در تب اعتبار سنجی یا validations مقدار فیلد Regex Syntax را برابر با مقدار زیر قرار بدین.

/^([\آ\ا\ء\أ\إ\ي\ة\ب\پ\ت\ث\ج\چ\ح\خ\د\ذ\ر\ز\ژ\س\ش\ص\ض\ط\ظ\ع\غ\ف\ق\ک\گ\ل\م\ن\و\ؤ\ه\ی\ئ\ً\ُ\َ\ِ\ّ\ٌ0-9\-\_\.\, ])+$/

regex یا به عبارت دیگه regular expression برای معتبر سازی فرم ها استفاده میشه و شما می تونید سایر فیلد ها رو هم به همین شکل معتبر سازی کنید.

به عنوان مثال برای معتبر سازی VIN یا شناسه خودرو می تونید از مقدار زیر استفاده کنید

#^[a-zA-Z0-9]{17}$#

 یعنی حروف A تا Z و اعداد 0 تا 9 انگلیسی تا 17 رقم معتبر سازی شود.

برای سایر معتبر سازی های rsForm در پائین همین مطلب پیام بذارید.

نصب جوملا 4 روی هاست

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

نصب جوملا روی هاست بسیار آسان است. در ویدئویی که در ادامه مشاهده می کنید می توانید بصورت گام به گام با نصب جوملا آشنا شوید:

آموزش جوملا 4 - نصب جوملا در کامپیوتر خانگی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

نصب جوملا در کامپیوتر بسیار اسان است. چون جوملا به زبان php  نوشته شده و مرورگرها قادر به پردازش کدهای php نیستند بنابراین برای نصب جوملا در کامپیوتر خانگی یا شرکت نیاز به یک سرور مجازی دارید. من xampp را برای اینکار معرفی می کنم. xampp یک بسته نرم افزاری شامل چندین کامپوننت هست که کامپیوتر شما را تبدیل به سرور مجازی می کند و شما می تونید با کمک این نرم افزار فایل های php را در مرورگر تون بدرستی مشاهده کنید.

به این ترتیب می توانید کار با جوملا رو براحتی و بدون نیاز به خرید هاست و دامنه و در منزل و یا محل شرکت تمرین کنید. حتی می توانید سایت خودتون را قبل از اینکه نهایی شود درست کرده و سپس در هاست تان دانلود کنید.

در ویدئویی که در ادامه این مطلب قرار دادم می توانید گام به گام مراحل نصب xampp و سپس نصب جوملا را یاد بگیرید.

آخرین خبر از جوملا 4
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

از جوملا 4 چه خبر؟ این سوالیه که ممکنه خیلی از شما ها که وب سایت تون با جوملا طراحی شده بپرسید. در این مقاله سعی کردم آخرین اخبار جوملا رو جمع بندی و به شما ارائه کنم.

نسخه بتا 7 جوملا 4 منتشر شده و طبق مندرجات وب سایت رسمی جوملا، این نسخه آخرین نسخه بتا خواهد بود. پس تاریخ انتشار اولین نسخه رسمی جوملا 4 نزدیک هست و الان وقت یادگیری جوملا 4 هست. چیز های زیادی تغییر کرده و مسلما جوملا 4 خیلی بهتر از جوملا 3 شده.

همچنین نسخه آلفا 5 جوملا 3.10 منتشر شده و شما می تونید مهاجرت به نسخه 4 جوملا را با این نسخه از جوملا تمرین کنید.

لازم به ذکر هست در انتهای این مقاله، لینک مطالب مرتبط با جوملا 4 به زبان فارسی ارائه خواهد شد.

تغییرات جوملا 4 نسبت به جوملا 3 شامل موارد زیر هست:

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

دروغ هایی درباره جوملا که وردپرس کارها به شما می گویند؟

چه کسانی جوملا را بدنام کردند؟

امروز آخرین روز های سال 1399 هست و نسخه 4 جوملا تا 2 یا 3 ماه دیگه منتشر میشه. برای همین تصمیم گرفتم دروغ های وردپرس کارها رو با دلیل و برهان و منطق، و به شکل قوی افشا کنم. دروغ هایی که پایه گذاران وردپرس در ایران به خورد دیگران دادن و اونها هم مثل طوطی طی بیش از 7 سال دارن تکرار می کنن بدون اینکه خودشون در مورد صحتش تحقیق کنن. طبق معمول، ما ایرانی ها صرفا مقلد هستیم. بدترین مقلد هایی که کسی می تونه روی این کره خاکی پیدا کنه.

هشدار!!!!!!!!

این مطلب آتیش به پا خواهد کرد. پیش از خوندن این مطلب، جلیقه ضد گلوله بپوشید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جوملا ، یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوای جهان (CMS) ، دریافت حمایت از Google را اعلام کرد.

خبری بسیار مبارک که جایگاه سیستم مدیریت محتوای جوملا را در بین سایر CMS های متن باز و رایگان جهان بسیار محکم تر از پیش می کنه. 

جوملا پیش از این جوایز زیادی را در طی سالیان متمادی از آن خود کرده است از جمله اینکه از سال 2015 تا کنون بطور پیوسته بهترین CMS متن باز جهان انتخاب شده است.

سایر جوایز این سیستم مدیریت محتوا را می توانید در صفحه اختصاصی جوایز جوملا ببینید.

در خبری که در تاریخ اول اکتبر یعنی 10 مهر ماه 1399 اعلام شد، در وبلاگ رسمی جوملا در باب حمایت گوگل از جوملا بیان شده است:

حمایت مالی گوگل از جوملا پروژه را قادر می سازد تا یکی از پرکاربردترین CMS منبع باز را ارائه دهد. با هم ، جوملا و گوگل علاقه مشترک به پرورش یک اکوسیستم وب پر رونق دارند.

همکاری با سیستم های مدیریت محتوای منبع باز و سیستم عامل های تجارت الکترونیکی به Google این امکان را می دهد تا از انجمن های خود برای بهبود وب به طور کلی یاد بگیرد و از آنها پشتیبانی کند.

زیر مجموعه ها

چه جزو کارفرماهای من باشید و یا چه بازدید کننده ای که دنبال مدیریت سایت های جوملایی می گردد مطالب این بخش به رایگان در اختیار شما قرار گرفته است. مدیریت سایت هایی که روی سیستم مدیریت محتوای جوملا طراحی شده اند بسیار ساده است. در این آموزش ها از تجربه شخصی خودم در انتقال مطالب استفاده کردم تا مفاهیم به بهترین نحو به شما عزیزان انتقال یابد. سوالات تان را می توانید در قسمت کامنت ها در پائین مقاله بپرسید و من در اسرع وقت پاسخ خواهم داد.

Bootstrap یکی از فریم وورک های مورد علاقه من در طراحی وب سایت هاست . از این ابزار در ساخت وب سایت های واکنشگرای بسیاری سود بردم و یادگیری آن را به همه طراحان وب پیشنهاد می کنم. بوت استراپ برای طراحی با اولویت دستگاه های همراه طراحی شده و محبوب ترین کتابخانه component-front-end در جهان می باشد که بصورت رایگان و اپن سورس برای توسعه با همراه HTML، CSS و JS در اختیار طراحان وب دنیا قرار گرفته است. یادتان نرود می توانید سوالات خود را در بخش کامنت ها بپرسید و من در اسرع وقت پاسخ خواهم داد.

در پائین صفحه و در بخش تماس با من فرمی هست که می توانید با من در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید. پاسخ این سوالات به صورت دسته بندی شده در این بخش قرار خواهد گرفت تا دیگران هم استفاده کنند. 

جدید ترین نسخه Font Awesome یعنی Font Awesome5 اواسط آذر 1396 منتشر شد. نسخه جدید آیکون های اضافه به همراه امکانات بیشتری برای سایزبندی و استایل دهی آیکون ها دارد و همچنان مثل گذشته به زیباتر شدن سایت شما کمک می کند. مطالب این مجموعه برای آشنایی و یادگیری و استفاده از این فریم وورک فوق العاده برای شما تهیه شده است.

در این مجموعه، مقالاتی که سایر رسانه ها در حوزه های مرتبط با کسب و کار های الکترونیک منتشر می کنند باز نشر می کنم. امیدوارم مطالعه مطالب این بخش، کمک بزرگی در راه اندازی کسب وکارتان باشد.

در این مجموعه مطالب، مستندات توسعه افزونه های جوملا را به زبان فارسی منتشر خواهیم کرد و با نکات فنی درباره توسعه افزونه های جوملا آشنا می شوید. توجه داشته باشید که در این مجموعه آموزش ها باید با زبان های php و html و css و java script آشنا باشید، زیرا که ما صرفا درباره مستندات آموزشی توسعه افزونه های جوملا صحبت میکنیم و آشنایی با زبانهای مذکور، پیش نیاز استفاده از این آموزش ها هست.